بورسیت لگن

 

 

بورسیت لگن یک شرایط دردناک است که به علت التهاب بورسا در لگن رخ می دهد. بورساها کیسه های پر از مایعاتی هستند که در مفاصل بین استخوان و بافت نرم وجود دارند و هنگام حرکت اصطکاک را کاهش می دهند و پشتیبانی می کنند.

برجستگی استخوانی باسن بزرگترین تروکانتر نامیده می شود و در سمت بیرونی استخوان ران بالاتر یا فمور قرار دارد. بورسایی که بر آن واقع شده به تروکانتریک نامیده می شود. بورسای دیگر به سمت منطقه شکمی قرار دارد و به بورسای ایلیوپسواس معروف است. بورسیت بورسای تروکانتریک رایج تر از بورسیت بورسای ایلیوپسواس است.

بورسیت تروکانتریک معمولا در افرادی که در ورزش هایی مانند فوتبال و فوتسال شرکت می کنند، که شامل دویدن زیادی است، مشاهده می شود. این ممکن است به دلیل بیش فعالی و تحریک بورسایی که باعث التهاب می شود باشد. بورسیت لگن در برخی موارد ممکن است ناشی از یک ضربه به لگن یا پس از یک فرایند جراحی باشد. بیماری های ناحیه کمر، التهاب مفاصل روماتوئید و عدم تراز قدمی باعث افزایش خطر بروز بورسیت لگن می شوند.

بورسیت تروکانتریک منجر به درد در سمت بیرونی لگن می شود که معمولا با پیمودن طولانی مدت و صعود پله ها بیشتر می شود. درد بیشتر در هنگام بلند شدن از صندلی و در شب هنگام خوابیدن روی سمت مبتلا به درد احساس می شود.

 

درمان

درمان غیرجراحی

برای بررسی هرگونه اسپرهای استخوانی که ممکن است تحریک بورسا را ایجاد کنند، پزشک شما ممکن است از یک اشعه ایکس استفاده کند. اگر دلیل درد خیلی واضح نیست، پزشک ممکن است از MRI برای مشاهده بافت های نرم و ساختارهایی که در ایکس-ری قابل مشاهده نیستند، استفاده کند.

هدف درمان بورسیت لگن بر روی حل التهاب و درد تمرکز دارد. استراحت توصیه شده و فعالیت هایی که درد بورسیت لگن را تشدید می کنند، محدود شده است. داروهای ضد التهابی به منظور کاهش التهاب و درد تجویز می شوند. فیزیوتراپی و درمان های با گرما، یخ و التراسوند گاهی اوقات توصیه می شوند. تزریق داروی کورتیکواستروئید ممکن است برای کاهش التهاب انجام شود. گاهی اوقات اگر درد پس از چند ماه بازگردد، تزریق دوم ضروری است .

درمان جراحی

این درمان های غیرجراحی در اکثر موارد بهبود بورسیت لگن را فراهم می کنند. اما گاهی اوقات پزشک شما ممکن است پیشنهاد برداشتن جراحی بورسا را به شما بدهد اگر به اقدامات درمانی محافظتی پاسخ ندهید.

عمل جراحی برای بورسیت لگن (Hip Bursectomy) معمولاً به صورت بیمار بیمارستان انجام می شود و می تواند از طریق یک برش باز سنتی یا رویکرد کم تهاجمی انجام شود. آرتروسکوپی لگن یک روش کم تهاجمی است که در آن آرتروسکوپ، یک ابزار شکل قلم با دوربین و نور در انتهای آن، از طریق یک برش کوچک وارد هیپ می شود. سپس سایر ابزارهای جراحی کوچک از طریق یک یا دو برش کوچک دیگر وارد می شوند و برسا با توجه به تصاویر روی صفحه نمایش از دوربین در آرتروسکوپ برداشته می شود. با توجه به اینکه اندازه برش های جراحی بسیار کوچک است، بازیابی با آرتروسکوپی نسبت به جراحی باز، سریعتر است. عمل جراحی برای برسیت هیپ نسبتاً ایمن است. خطرات و عوارض ممکن است به دلیل بیهوشی یا عفونت در ناحیه جراحی رخ دهند.

در برخی موارد که بورسیت لگن بسیار شدید باشد ممکن است پزشک شما جراحی تعویض مفصل لگن را پیشنهاد دهد. برای دریافت مشاوره تعویض مفصل لگن و مواردی از جمله راهنمایی برای انتخاب بهترین پزشک تعویض مفصل لگن با توجه به شرایط شما، میتوانید با ما تماس بگیرید.

مشاوره تعویض مفصل لگن

 

بورسیت لگن یک شرایط دردناک است که ناشی از التهاب بورسا لگن است. داروهای ضد التهاب، استراحت و اجتناب از فعالیت هایی که درد هیپ را شدیدتر می کنند، عوامل مهم در حل بورسیت لگن هستند. در موارد شدیدی که با روش های درمانی حفاظتی تسکین نمی یابند، عمل جراحی برای برداشت بورسا و یا تعویض مفصل لگن از گزینه های درمانی است.

مقالات مرتبط

پزشک مرتبط

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *